Linas Agro Izmēģinājumu lauki 2024/2025 un gatavošanās Lielajām lauka dienām!

2024 10 28

Linas Agro Izmēģinājumu lauki 2024/2025 un gatavošanās Lielajām lauka dienām!

Viens no šīs vasaras un rudens lielākajiem Linas Agro projektiem bija jaunu izmēģinājumu lauku ierīkošana. Plānošanu uzsākām jau pavasarī, lai rastos skaidra vīzija par to, ko vēlamies parādīt klientiem un, ko vēlamies uzzināt paši. Šoreiz aicinājumam ierīkot lielos un mazos izmēģinājuma laukus, un pie sevis uzņemt Lielajās Lauku dienās`25, piekrita z/s Arāji un saimnieks Ervīns Eihmanis, kā arī ikdienas gaitā uz lauka mums palīdz saimniecības agronoms Andis Brakmanis. Par projekta precīzu ieviešanu un ierīkošanu, kā ierasts, ļoti atbildīgs ir LAAPC (Latvijas Augu aizsardzības un pētniecības centrs), lai iegūtie dati ir zinātniski pamatoti un vērtīgi. Tomēr nekas nebūtu iespējams bez idejām, kam tieši jābūt izmēģinājumos - tehnoloģijas AAL un mikroelementu lietošanai – izstrādā Linas Agro agronomi un produktu grupu vadītāji Ģirts Šteinbergs un Artis Vilbrants, par sēklu sagādi un šķirņu atlasi rūpējas Sēklu produktu grupas vadītājas Dace Kazlauska un Maija Medne, un pavasarī, pirmo reizi oficiāli izmēģināsim arī dažādus minerālmēslus.


Izmēģinājumiem atvēlētie hektāri tika izvietoti ražojoša lauka vidū (Dobeles novads, Auru pagasts), kur vienā un tajā pašā laukā ierīkojām gan kviešu, gan rapša sējumus un pavasarī tos papildināsim ar lauciņiem, kuros sēti maisījumi zaļināšanas prasību izpildei. Izmēginājuma lauks veidots divās daļās: 1) Lielās slejas, lai uzskatāmi parādītu kviešu un rapšu šķirņu atšķirības. Šajās slejās tiek lietota saimniecības AAL un mikroelementu izvēlētā tehnoloģija. 2) Mazie profesionālie izmēģinājuma lauciņi gan kviešos, gan rapsī. Atsevišķi ierīkoti lauciņi gan mikroelementiem, gan augu aizsardzības līdzekļiem, gan sēklām. Lai neizjauktu lielo slejo ražas datus, priekš izmēģinājuma lauciņiem tika dublētas šķirnes, lai pēcāk iegūtie dati ir maksimāli precīzi. Augsnes apstrāde izmēģinājumā: priekšaugs ziemas kvieši, salmu masa bija diezgan liela, jo iepriekšējā raža bija laba. Tika veikta sekla diskošana, lietots rugaines kultivators un tad tika veikta ziemāju sēja.


Atskats uz paveikto un plānotais pavasarī:

Sēklas: 14.08.2024 tika iesētas 11 dažādas ziemas rapšu šķirnes (SY Ilona, Dominator ar 2 veidu kodnēm, Janosh, InV1310, Lauros, LGAreti, DK Exygent, Aganos, InV1266CL, Invictus) un 18.09.2024 tika iesētas 6+1 ziemas kviešu šķirnes (Balitus, Etana, Delawar, Asory, Nida un-5. šķirne ir 3 dažādu šķirņu maisījums (Etana, Asory, Nida)). Pavasarī tiks sēti 7 dažādi maisījumi zaļināšanas prasību izpildei (zaļās papuves un starpkultūru sējumi).

Mikroelementi: ir ierīkoti ap 20 dažādiem mikroelementu izmēģinājumiem, kuros rudenī lietoti Agronutrition, Ikar, Nando, Syngenta, Atlantica produkti. Pirmkārt, vēlamies redzēt kā katrs produkts strādā, un, otrkārt, pārbaudīt dažādas produktu lietošanas kombinācijas. Piemēram, augsnes vai pieskares herbicīdi tiek lietoti kopā ar dažādiem biostimulatoriem, lai mēs redzētu vai biostimulatori spēj novērst herbicīdu izraisītu stresu. Tā kā arvien vairāk lauksaimnieki izvēlas bezaršanas tehnoloģijas un tiešo sēju - aktuāli ir salmu sadalītāju produkti, līdz ar to izmēģinājumos testējam Biotero efektivitāti. Papildus mēs pamēģināsim novērtēt dažādas biostimulatoru devas, kuru sastāvā ir jūras aļģes. Jau rudenī izmēģinājumos redzam, kur ir uzlikta lielāka jūras aļģu koncentrācija augi ir daudz veselīgāki, ar lielāku sakņu sistēmu, labāka fotosintēze un augi ir zaļāki. Pavasarī plānojam izmēģinājumos pārbaudīt arī dažādas slāpekļa mēslošanas devas.Pavasarī galvenie elementi, kurus lietosim būs varš, mangāns un cinks. Tāpat, atkarībā no laikapstākļiem, turpināsim lietot biostimulatorus, piemēram, N-Ergy, Megafol, Fertigofol Ultra u.c. Mērķis ir izaudzēt maksimāli lielāku ražu ar augstāku kvalitāti.

Augu aizsardzības līdzekļi: gan kviešos, gan rapsī rudenī tika lietoti dažādi augsnes un pieskares herbicīdi dažādās kombinācijās. Rapsī tika lietoti arī regulatori un insekticīdi. Pārstāvētās firmas rudens produktiem: Adama, Basf, Bayer, Syngenta, Corteva, Nufarm, Innvigo, Nando, Nordisk Alkali. 

Rudens novērojumi uz lauka:
Rapšus iesējām optimālā termiņā, diemžēl uzreiz pēc sējas bija sausuma periods, kas ietekmēja to dīdzību, līdz ar to novērojam, ka uz lauka rapsis sadīdzis nevienmērīgi it sevišķi tajās vietās, kur palikušas vairāk salmu atliekas. Lai palīdzētu augiem attīstīties un ātrāk atbrīvoties no salmu atliekām lietojām mikroorganismus saturošus produktu Biotero (gan kviešos, gan rapsī). Patreiz rezultātu ir grūti pateikt, jo process nenotiek uzreiz , bet gan pakāpeniski, jo lai salmi normālā vidē sadalītos ir jāpaiet ap 1 gadam. Mēs to mēģinām saīsināt līdz aptuveni ½ gadam, bet jau šobrīd salmu atliekas ir jūtami mazāk, kā uzreiz pēc sējas. Šajā gadā rapšu augšana ir ļoti strauja, ir saule, siltums un neraksturīgi septembrim/oktobrim augstas temperatūras, septembrī brīžiem pat 27 grādi pēc Celsija. Tas sagādā izaicinājumus augu augšanas regulatoru lietošanā, jo karstās dienas mijās ar lietavām, kuru rezultātā nedaudz iekavējām regulatoru lietošanu. Rapša sējums ir nedaudz sabiezināts un šobrīd ļoti labi var redzēt dažādu šķirņu atšķirības pēc augu attīstības.  Uz oktobra beigās rapsis ir 8-10 lapās. Nākamā problēma, bez karstuma, ir insekti rapsī – šajā gadā tie ir bijuši īpaši daudz, izmēģinājuma laukā izlikām insektu ķērājus to uzskaitei. Secinājām, ka ir diezgan daudz smecernieki, cekulkodes, zāģlapsenes – to ļoti labi redz uz lapām. Protams tika lietoti arī insekticīdi, lai samazinātu insektu bojājumus, bet neskatoties uz to pēc lapām redzam, ka tie šeit ir bijuši diezgan lielā skaitā. 
Gan kviešos, gan rapsī tika lietoti mikroorganismus saturošs produkts Nando Expert kopā ar augsnes herbicīdiem – pateicoties Nando Expert augi tiek apgādāti ar vairāk barības vielām, tā augšana ir vienmērīgāka un stabilāka.  Rapšos, salīdzinot ar kontroles lauciņu, mēs jau redzam, ka sakņu sistēma ir daudz labāk attīstīta, sakne ir garāka un ir daudz vairāk piesaknītes. Arī uz ziemotspēju šis augs aizies labāk, jo būs augstāks cukura līmenis augā.
Kviešu lauki ir sadīguši ļoti vienmērīgi, problēmas ar slimībām nav novērotas, augu attīstības stadija uz oktobra beigām ir 4 lapas. Līdz pat agrai ziemai monitorēsim katras šķirnes atšķirības, lai par tām varam informēt arī Jūs. 



Lielās “Lauka dienas 2025” norisināsies nākamajā vasarā - 3.jūlijā! Atzīmē savā kalendārā datumu, lai vari kopā ar mums uzzināt ko jaunu, apskatīt paveikto, satikties ar dažādu firmu pārstāvjiem, izdarīt savus secinājumus par dažādām šķirnēm un produktiem, un, protams, kopā atpūsties un izklaidēties ar citiem lauksaimniekiem, vēl pirms steidzīgā ražas kulšanas laika!
 

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu