Agrotehniskie pasākumi slāpekļa deficīta kompensēšanai
Mēslojuma cenām sasniedzot neprognozējamus augstumus, viena no aktuālākajām tēmām šajā sezonā ir rast iespējas samazināt mēslojuma izmaksas. Gandrīz katra saimniecība, gaidot pavasari, plāno veidus, kā samazināt izmaksas nesamazinot ražu. Lietuvas saimniecībās apsver iespēju samazināt slāpekļa mēslojuma normas par 20-30% (ja izmantotu 170 N tīrvielas, tas būtu pat 30-50 kg/ha slāpekļa tīrvielas). Tomēr ir vērts atcerēties un aprēķināt pilnu izvēlētās tehnoloģijas rentabilitāti, ko izmanto konkrētajā saimniecībā. Šajā rakstā ir ieteikti agrotehniskie pasākumi, kas var kompensēt daļu minerālā slāpekļa, taču tie visi ir jāizmanto savlaicīgi, lai sasniegtu maksimālu efektivitāti. Augu augšanā kompensācijas modelis ir vājš, un zaudētajai augu biomasai ir tieša ietekme uz augu ražu.
Lauksaimniecības ražošanas speciālisti no AHDB kooperatīva Apvienotajā Karalistē, Beļģijā un Francijā sniedz slāpekļa samazināšanas ieteikumus, pamatojoties uz dominējošajām graudu un mēslojuma cenām (plašāku informāciju skatiet https://www.fwi.co.uk/ rakstā „AHDB Giudance to find optimal fertiliser rate as price soar“). Šajā publikācijā teikts, ka, ja graudu cena ir aptuveni 235 EUR/t un amonija nitrāta cena ir aptuveni 715 EUR/t, slāpekļa mēslojuma normu ieteicams samazināt par 30-40 kg tīrvielas, saglabājot kviešu audzēšanas tehnoloģijas rentabilitāti. Gan Lietuvas, gan Eiropas un Apvienotās Karalistes ražotāji slāpekļa mēslojuma samazinājumu aprēķinājuši vienādi, tomēr jāņem vērā konkrētā lauka vajadzības. Pēc Lietuvas Lauksaimniecības un mežsaimniecības zinātņu institūta ilgtermiņa izpētes datiem, vienas tonnas ziemas kviešu izaudzēšanai nepieciešami 25 kg/ha, bet ziemas rapša – 40 kg/ha.
Augi augam
Slāpeklis ir būtisks elements visiem kultūraugiem neatkarīgi no augsnes apstrādes tehnoloģijas un augsnes kurās tie aug. Slāpekļa saturs augsnē ir mainīgs daudzu faktoru ietekmē: klimatiskie apstākļi, ražas apmēri u.c. Barības vielas augsnē var "pārvaldīt", sējot atsevišķus augus un to maisījumus, kas papildina augsnē esošās un papildus nodrošinātās (ar komplekso mēslojumu) barības vielas. Slāpekļa rezerves augsnē var palielināt, sējot pupas, zirņus, soju, starpkultūru un zālāju maisījumus un cukurbietes.
Ir labi zināms, ka daudzgadīgie lopbarības zālāji, kuru sastāvā ir tauriņzieži, spēj uzkrāt 1,5-2,5 reizes vairāk slāpekļa, salīdzinot ar stiebrzāļu zālāja maisījumu. Saskaņā ar Mhairi Dawson, Barenbrug's R&D pētījumiem, baltais āboliņš spēj uzkrāt 150 kg/ha slāpekļa pirmajā gadā. Un pēc J. Kenleina apkopotajiem pētījuma datiem, augsnes augšējā 25 cm slānī dažādi augi atstāj dažādu daudzumu sausās organiskās vielas: sakņaugi 0,6-1,0 t/ha, graudzāles 0,1-1,7 t/ha, tauriņzieži 0,6-0,2 t/ha, daudzgadīgais sarkanais āboliņš 2,1- 3,8 t/ha, viengadīgais sarkanais āboliņš 2,7 t/ha, viengadīgais āboliņa un zālāju maisījums 0,4 t/ha, divgadīgais āboliņa un zālāja maisījums 5,6 t/ha, trīsgadīgā lucerna 6,7 t/ha. Saskaņā ar čehu zinātnieka Najma pētījumiem, dažādi maisījumi ar lucernu, āboliņu un vīķiem, izveido pamatīgu sausnas daudzumu, kā piemēram 9,76 t/ha maisījumos ar lucernu, 9,42 t/ha ar āboliņu un 8,8 t/ha ar vīķiem. Sausnas daudzums tiek vērtēts augsnes slāņa pirmajos 60 cm un augu rugājos virs augsnes.
No daudzajiem maisījumiem augsnes ielabošanai tirgū NITROFIX vai DOTNUVA GREEN N-FIX ir ideāli piemēroti slāpekļa satura palielināšanai augsnē. NITROFIX sastāvā ir lupīna (24 %), auzas (22 %), vīķi (14 %), dziļās saknes rutks (4 %), facēlija (1 %). Izsējas norma: 50 kg ha. Maisījumu ieteicams sēt pavasarī aizņemtā papuvē un pēc ražas novākšanas. DOTNUVA GREEN N-FIX sastāv no 70% vīķu, 20% āboliņa un 10% facēlijas. Ieteicamā izsējas norma: 20 –25 kg/ha. Maisījums, tāpat kā NITROFIX, ir piemērots papuvēm. Abi maisījumi ir lieliski piemēroti visām augsnēm. Šie maisījumi var papildināt augsekas ķēdi, kas uzlabo augsni. Augi ir lielisks makro un mikroelementu kompensācijas avots, taču nereti organisko atlieku sadalīšanās process notiek ilgi un ir aizkavēts. Šī iemesla dēļ mēs kompensējam svarīgāko makroelementu daudzumu ar minerālmēsliem caur lapām un augsni.
Slāpekļa deficīta kultūras ir jutīgs rādītājs.
Ar mēslošanas palīdzību tiek sasniegts labākais rezultāts augu attīstībai un ražai, bet, pieaugot minerālmēslu cenām, esam spiesti samazināt to normas un tādēļ ir nepieciešams kompensēt makroelementu un mikroelementu trūkumu. Katra saimniecība saskaras ar šo izaicinājumu, un nav viegli izstrādāt pareizu makroelementu un mikroelementu kompensēšanas plānu. Viens no veidiem, kā kompensēt makroelementu deficītu, pie samazinātām mēslošanas normām, ir lauksaimniecības kultūraugu papildmēslošana caur lapām, tādējādi kompensējot makro un mikroelementu deficītu. Samazinot slāpekli, augi var kļūt ļoti jutīgi pret jebkura elementa trūkumu. Šķidro mēslojumu ieteicams lietot katrā auga attīstības stadijā, tādējādi daļēji kompensējot makro un mikroelementu trūkumu.
Lauksaimniecības kultūraugu attīstības sākuma pirmajos posmos, piemēram, ziemas kviešiem no BBCH 27-31, nepieciešams likt akcentu uz papildmēslošanu ar paaugstinātu fosforu un sēru saturošiem mēslošanas līdzekļiem. Pēc tam no BBCH 32 -37 var mēslot ar makro un mikroelementu produktiem ar paaugstinātu slāpekļa saturu un produktiem, kas satur S, Mo, B, Mg, Mn, Zn, Cu. Šķidrā mēslojuma APP NP 11-37 normas ir atkarīgas no augsnes ražības rādītāja, ja augsnei ir zemāks ražības rādītājs un zemāka ražība, nepārtraukta šķidrā amonija polifosfāta 5-10 l/ha izmantošana var kompensēt īslaicīgu slāpekļa un fosfora trūkumu. Augsnes produktivitātes rādītājam pieaugot, APP NP 11-37 normas šķidrajiem mēslošanas līdzekļiem arī pieaug no 20-70 l/ha. Tiosulfāts NS 12-26 ir arī lielisks līdzeklis, ja to lieto kompleksā ar vai bez APP NP 11-37, kā arī īslaicīgai slāpekļa deficīta kompensēšanai. Šķidrā mēslojuma NS 12-26 devas ziemas kviešiem ir 10-20 l/ha, ziemas rapsim 20-40 l/ha. Periodiski un bieži, mēslojot augus ar šķidro mēslojumu, sākuma augšanas posmos, mēs nodrošināsim augus ar nepieciešamajām barības vielām, saglabājot labu ražas potenciālu. Labībām stiebrošanas sākumā un rapsim stublāja stiepšanās sākums ir optimāls laiks augu efektīvai papildmēslošanai caur lapām, piemērots laiks mikro un makro elementu lietošanai. Priekšroku dodam produktiem ar paaugstinātu slāpekļa un sēra saturu un, kas satur svarīgākos mikroelementus – Mo, B, Mg, Mn, Zn, Cu.
Mikroorganismi un augsne
Augu papildmēslošana caur lapām ar makro un mikro elementiem ir ātrs veids kā nodrošināt augus ar barības vielām, novēršot to trūkumus. Lēnāks, bet garantēts veids, kā kompensēt makroelementu deficītu augsnē, palielinot mikroorganismu daudzumu augsnē. Šobrīd tirgū ir pieejami dažādi mikrobioloģiski produkti, kas augsnē piesaista atmosfēras slāpekli, atbrīvo augsnē esošo fosforu un mobilizē kāliju augiem pieejamās formās. Pētījumi liecina, ka izmantojot mikrobioloģiskos produktus augiem ir lielāka biomasa, tie spēj veidot spēcīgāku sakņu sistēmu un augstāku ražu. Sazinoties ar Linas Agro un KG agronomiem/konsultantiem, varat iegūt papildus informāciju par piedāvātajiem produktiem un lietošanas specifiku.
Aminoskābes ir bioloģiskais slāpeklis
Samazinot slāpekļa mēslojumu augi būs jūtīgāki uz dažādām stresa situācijām, kā augi, kas ir saņēmuši optimālu slāpekļa mēslojumu. Efektīvs līdzeklis, kas novērš augu stresu nelabvēlīgos laikapstākļos. Tādas aminoskābes kā glutamāts, asparagīnskābe, mudina augus absorbēt vairāk slāpekļa caur saknēm, pārējām 18 aminoskābju sugām ir nozīme stresa situāciju atvieglošanā, un slāpeklis no organiskajām vielām (ja produkts ir augu izcelsmes) iekļūst augā bez piepūles un enerģijas. Ir zināms, ka aminoskābes iedala aizvietojamās un neaizvietojamās un daļēji aizvietojamām. Vislielākā nepieciešamība pēc neaizvietojamām aminoskābēm rodas veģetācijas sākumā, ziedēšanas laikā tā samazinās. Graudu veidošanās laikā tas atkal palielinās. Tādējādi augos esošās aminoskābes ir svarīgas visā augu veģetācijas periodā, un, jo bagātāks ir produkts ar aminoskābēm, jo tas būs efektīvāks. Linas Agro un KG sortimentā ir gan augu, gan dzīvnieku izcelsmes aminoskābju produkti, piemēram, Fertigofol Ultra, Microfert u.c. Ir pierādīts, ka aminoskābes ne tikai efektīgi novērš stresu kultūraugiem, bet arī ir pozitīva ietekme, lietojot kopā ar herbicīdiem (tiek pastiprināta herbicīda efektivitāte uz nezālēm). Izmēģinājumi parāda, ka tādi zināmi herbicīdi kā, piemēram,Trimmer (metiltribenurona 500 g/kg) vai Nuance (tribenuron metil 750 g/kg) ir efektīvāki lietojot kopā ar aminoskābes saturošiem produktiem.
Dažādas izcelsmes kūtsmēsli
Vecākais organiskais mēslojums, ko tagad arvien vairāk atceras un lieto. Kūtsmēsli ir kļuvuši ne tikai populāri, bet arī progresīvāki, jo tos var ražot un granulēt.
Fungicīdu "zaļumojošais" efekts.
Vācu zinātnieks Köehle 2003. gadā publicētajā rakstā par strobilurīna priekšrocībām uzsvēra, ka strobilurīni ne tikai aizsargā augus no slimībām, bet arī spēj stimulēt augus absorbēt nitrātu jonus, tādējādi no apkārtējās vides uztverot vairāk slāpekļa. Vēl 2004. gadā pētnieku Conrath, Amoroso, Köhle un Sultemeyer pētījumi parādīja, ka piraklostrobīns ir svarīgs minerālā slāpekļa oksīda (NO3 un NO2) uzņemšanas stimulēšanai. Pamatojoties uz šiem pētījumiem un novērojumiem, vajadzētu lauksaimniekiem, izvēloties fungicīdus slimību ierobežošanai izvēlēties fungicīdus, kas satur strobilurīnus.
Slāpekļa stabilizatori karbamīdam un amonija nitrāta mēslojuma šķīdums (KAS -32) vircai
LIMUS CLEAR jauns, unikāls produkts, ko izmanto, lai uzlabotu šķidrā mēslošanas līdzekļu uzsūkšanos un novērstu slāpekļa zudumus. LIMUS CLEAR ļauj efektīvāk izmantot šķidro mēslojumu. Produktu var izmantot visās lauksaimniecības kultūrās, tas iedarbojas, bloķējot dabiskos proteīnus augsnē un novērš slāpekļa iztvaikošanu atmosfērā, jo amīdu slāpeklis lēnāk pārvēršas nitrātos. Slāpekļa iztvaikošana tiek samazināta līdz 98%, kas palielina augu dzīvotspēju un ražu.
Pasākumu shēma slāpekļa deficīta daļējai kompensēšanai
Pasākumi, lai daļēji kompensētu slāpekļa deficītu |
Laiks |
Slāpekli saturošas kultūras |
Daudzkārtēja augseka |
Mikrobioloģiskie pasākumi |
Augu veģetācijas periodā |
Fungicīdu grupas - strobilurīni, slāpekļa uzņemšanas stimulēšanas iespēja |
Augu veģetācijas periodā |
Aminoskābju izmantošana caur lapām |
Augu veģetācijas periodā |
Dažādas izcelsmes kūtsmēsli |
Daudzkārtēja augseka |
Šķidrie makroelementu mēslošanas līdzekļi augsnē |
Veģetācijas periodā pirmajos augšanas posmos |
Šķidrie makro un mikro mēslošanas līdzekļi katrai lapai ar paaugstinātām likmēm |
Augu veģetācijas periodā pastāvīgi |
Slāpekļa stabilizatori vircai un karbamīdam un amonija nitrāta mēslojuma šķīdumam |
Veģetācijas periodā pirmajos augšanas posmos |
Jāatcerās, ka iepriekšminētie risinājumi spēj daļēji kompensēt slāpekļa normu samazinājumu, bet katrai saimniecībai jāizvērtē sev piemērotākais risinājums, kas izriet no iepriekš izmantotajām tehnoloģijām un augsnes īpašībām.
Oriģinālrakstu sagatavoja Linas Agro Group, AB Kauno Grūdai piederošās Agrotehnoloģiju attīstības un produktu daļas vadītāja Gabriele Pšibišauskienė (Lietuva). https://www.linasagro.lt/agro-naujienos/kaip-papildyti-azoto-stygiu-agrotechnologijose
Raksts tulkots un rediģēts atbilstoši Latvijā esošajai situācijai lauksaimniecībā un SIA "Linas Agro" produktu portfolio.