Aktuālais augu aizsardzībā rudens sezonā

2024 07 18

Aktuālais augu aizsardzībā rudens sezonā

 

Ziemas rapsis

Pēc herbicīdu lietojuma, rapšu šķirnes iedalās divās grupās: 1) CL tehnoloģija ko pārstāv BASF - herbicīds tiek lietots pēc rapšu un nezāļu sadīgšanas. Tehnoloģijas priekšrocība, herbicīds ir saudzīgs CL rapsim, efektīvi rapšu sējumos ierobežo arī krustziežu nezāles, samērā efektīvi iedarbojas uz labību sārņaugiem (ja nav pārauguši), kas nozīmē nav papildus jālieto graminicīdi. Šī tehnoloģija ir piemērota visiem augsnes apstrādes variantiem, arī tiešai sējai.
2) Tradicionālajām rapša šķirnēm, ko arī var iedalīt divas herbicīdu tehnoloģijas. Pirmā, kad herbicīdu lieto uzreiz pēc sējas, vai otrā - tikko rapsis ir sadīdzis. Šī tehnoloģija vairāk ir piemērota pie augsnes apstrādes, kad uz augsnes virskārtas nav daudz augu atlieku. Bet kā pieredze rāda, ir augsnes herbicīdi, kas strādā pietiekami efektīvi arī pie minimālās augsnes apstrādes vai tiešās sējas gadījumā. Šeit gan noteikti ieteiktu pievienot virsmas aktīvo vielu Periplus vai Graunded, kas ievērojami uzlabo augsnes pārklājumu, un herbicīdu efektivitāti. Šīs tehnoloģijas lielākā priekšrocība efektīvi tiek ierobežota maura skarene, kas pēdējos gados ir savairojusies sējumos, un kuru vēlāk ierobežot ir grūti un dārgi. No herbicīdiem, ko lieto pēc rapšu un nezāļu sadīgšanas visefektīvākā būs Cortevas tehnoloģija, kur izmanto Metazamix un Belkar. Bet jāatceras, ka Belkar ir agresīvs herbicīds, kuram nedēļu pirms un nedēļu pēc nav ieteicams lietot augu augšanas regulatorus. Bet augsnes herbicīdiem pēc nezāļu sadīgšanas samazinās efektivitāte. 
Sējot rapsi, svarīgi būtu ievērot ražotāju ieteiktās izsējas normas, it īpaši neieteiktu izsējas normu palielināt. Sējums būs sabiezināts, un rapšiem patīk, gaisma, tie sāk konkurēt savā starpā, sāk stiepties uz augšu, un par ar lielām augšanas regulatoru normām nevar noturēt lai centrālais dzinums nestieptos uz augšu. Noteikti ieteiktu augšanas regulatorus  lietot savlaicīgi, rapša 3-5 lapu stadijai, šajā stadijā visi regulatori strādās efektīvi, stimulējot sakņu sistēmas attīstību. Svarīga arī jau rudenī lietot makro un mikro elementus, kā obligāts ir bora mēslojums caur lapām.


Ziemāju labības
Labību sēja sāksies septembra sākumā. Ja saimniecībā tiek gatavota sēkla noteikti ir jālieto kāda no kodnēm kas paredzēta ziemāju labībām. Lai stimulētu dīdzību un sakņu sistēmas attīstību ieteicams pievienot pie kodnes mikroelementus, vai šobrīd tirgū pieejami dažādi mikrobioloģiski produkti, kas satur baktērijas. Tā piemēram Linas Agro piedāvājumā ir Nando Expert, produkts satur baktērijas, kas saistā atmosfēras slāpekli, atbrīvo augsnē esošo fosforu un mobilizē kāliju, tādā veidā nodrošinot augus ar papildus barības vielām. 
Atkarībā no sējas termiņa, jāizvēlas optimāla izsējas norma. Jo vēlāks sējas termiņš, palielinām izsējas normu. Noteikti precīzi jānoregulē sējmašīna, lai sējas dziļums būtu 0,5-1,5 cm dziļumā. Dziļa sēja pasliktinās cerošanu jau rudenī, un pasliktinās augu pārziemošanu, un nesekmēs veģetācijas atjaunošanos pavasarī. Arī labību sējumos noteikti jau rudenī ieteiktu lietot herbicīdus. Šobrīd tirgū ir diezgan plašs piedāvājums. Pamatā rudens herbicīdi ir augsnes iedarbības, kas nozīmē, ka herbicīdu nezāles uzņem dīgšanas laikā. Šiem herbicīdiem līdzīgi kā rapšos lietotiem herbicīdiem efektivitāte strauji krītas, ja nezāles ir sadīgušas. Labību herbicīdus var iedalīt divās grupās: 1) plaša spektra herbicīdi, kas ierobežo gan viendīgļlapju , gan divdīgļlapju nezāles. 2) herbicīdi, kas ierobežo tikai divdīgļlapju nezāles. Šeit saimniekam ir jāizvēlas, vai ierobežot rudenī tikai divdīgļlapju nezāles vai viendīgļlapju un divdīgļlapju nezāles. Kā jaunumu var minēt rudens lietojuma reģistrāciju Nuance. Šo herbicīdu noteikti ieteiktu lietot kombinācijā ar augsnes herbicīdiem gadījumos, ja ir novēlota herbicīda lietošana, un nezāles jau ir sadīgušas un ir īstajās lapās. Lai uzlabotu augsnes herbicīdu efektivitāti ieteicams pievienot virsmas aktīvo vielu Periplus, vai Grounded, kas ir īpaši izstrādāti augsnes herbicīdiem. 
Lai arī kādu herbicīdu izvēlētos, svarīgi ir lietot herbicīdu jau rudenī. Labībā pavasarī būs mazāka konkurence pēc gaismas, siltuma, barības vielām, un būs vairāk vietas cerošanai. Tādējādi arī ražas potenciāls vienmēr būs augstāks, un pavasarī nebūs jāsteidzas ar nezāļu ierobežošanu. 

Lai visiem ir veiksmīga šī sezona, un lai izdodas sekmīgi ielikt pamatus jau nākamai ražai.


Ģirts Šteinbergs, AAL produktu grupas vadītājs un agronoms

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu