Bayer augu aizsardzības līdzekļu lietošana rudenī
Ziemas rapsis
Pateicoties bagātīgajiem augusta nokrišņiem, ziemas rapšu sējumos ir ļoti daudz labību sārņaugu, kas nomāc rapsi. Savlaicīgi nekontrolējot sārņaugus, rapsis tiek nomākts, un ražas potenciāls būtiski samazinās. Arī ziemotspēja novājinātam rapsim pazeminās. Labību sārņaugu ierobežošanai jālieto herbicīds Targa Super. Devas lielums ir atkarīgs no sārņaugu attīstības stadijas. Ja kviešu sārņaugi ir attīstījušies līdz trīs lapu stadijai, pietiekoša Targa Super deva būs 0,5 - 0,6 l/ha. Vēlākās attīstības stadijās minimālā deva ir 0,7 l/ha. Sējumos ar miežu sārņaugiem minimālā deva, līdz miežu trīs lapu stadijai, ir 0,7 l/ha, vēlākās stadijās deva jāpalielina līdz 1,0 l/ha. Vārpatas ierobežošanai Targa Super deva ir 1,0 līdz 1,5 l/ha.
Šogad rapšu sējumi attīstās lēni, pateicoties bagātīgajiem nokrišņiem, arī temperatūras nav optimālas priekš rapšu attīstības. Agri sētie rapši ir sasnieguši četru īsto lapu stadiju, kas ir optimālais laiks augšanas regulatora lietošanai. Augšanas regulatoru lietošana uzlabo rapšu ziemotspēju. Saimniecībām ar intensīvu rapšu audzēšanu ieteicams lietot augšanas regulatoru Tilmor. Tilmor ne tikai iedarbojas kā augšanas regulators, bet arī kā fungicīds. Novājināti augi vai sējumi ar biežu rapšu rotāciju ir pakļauti augstam infekciju riskam, kas būtiski pazemina ziemotspēju un ražas potenciālu. Optimālais Tilmor lietošanas laiks ir četru īsto lapu stadija ar devu 0,8 l/ha. Lielākās attīstības stadijās deva jāpalielina līdz 1,0 l/ha. Mazāk intensīvos rapšu sējumos ieteicams lietot augšanas regulatoru ar fungicīda iedarbību Folicur. Folicur lietošanas deva rudenī ir 0,5 l/ha. Optimālais Folicur lietošanas laiks ir četru īsto lapu stadija ar devu 0,5 l/ha. Tilmor un Folicur var lietot maisījumos ar Targa Super, boru un citiem mikroelementiem.
Ziemas kvieši
Ziemas kviešu sēja ir sākusies un jāsāk gatavoties nezāļu savlaicīgai ierobežošanai. Herbicīdu lietošana pavasarī ir atkarīga no laika apstākļiem – zemas temperatūras, nokrišņiem, kā arī vējš būtiski ietekmē herbicīdu efektivitāti. Nepieciešams veikt atkārtotu herbicīdu lietošanu, kas palielina izmaksas un rezistences veidošanās riskus. Ņemot vērā iepriekšējo gadu negatīvo pieredzi ar herbicīdu lietošanu pavasarī, jāveic nezāļu ierobežošana rudenī. Efektīvākais risinājums nezāļu ierobežošanai rudenī ir herbicīds Komplet. Komplet nodrošina augstu efektivitāti uz viendīgļlapju un divdīgļlapu nezālēm. Nozīmīgākās nezāles uz kurām Komplet ir augsta efektivitāte ir rudzusmilga, maura skarene, lāčauza, airenes, vijolīte, sārtā panātre, kā arī citas divdīgļlapu nezāles. Optimālais Komplet apstrādes laiks ir brīdis, kad kviešiem ir redzama pirmā lapiņa. Komplet ir augsnes iedarbības herbicīds, līdz ar to augsnei jābūt vienmērīgi sastrādātai un bez augu atliekām augsnes virspusē. Komplet lietošanas deva ir 0,4 -0,5 l/ha. Mazākā deva ir lietojuma sējumos īsi pirms kviešu izdīgšanas, kvalitatīvi sastrādātā un mitrā augsnē.
Ja sējumos nepieciešams ierobežot tikai divdīgļlapu nezāles, efektīvs risinājums ir herbicīds ar augsnes iedarbību - Mateno Duo. Mateno Duo efektīvi ierobežo nozīmīgākās divdīgļlapu nezāles, kā arī būtiski samazina maura skareni. Lietošanas deva ir 0,33 l/ha. Optimālais Mateno Duo apstrādes laiks ir brīdis, kad kviešiem ir redzama pirmā lapiņa. Mateno Duo ir augsnes iedarbības herbicīds, līdz ar to augsnei jābūt vienmērīgi sastrādātai un bez augu atliekām augsnes virspusē.
Apstrāde ar augsnes iedarbības herbicīdiem ir jāveic savlaicīgi! Lietojot augsnes herbicīdus novēloti, nezāles ir pārāk lielas un herbicīdu efektivitāte būtiski pazeminās.
Informāciju sagatavoja: Artis Vanadziņš, Bayer Crop Science agronoms
Vairāk informācijas par rakstā minētajiem produktiem: