Izmēģinājumu rezultāti - AAL lietošana

2023 12 01

Izmēģinājumu rezultāti - AAL lietošana

SIA “Linas Agro” pagājušā sezonā ierīkoja 2 izmēģinājumu laukus, kuros salīdzināja Linas Agro piedāvājumā esošās ziemas kviešu, ziemas rapšu, ziemas miežu, rudzu un tritikāles šķirnes, kā arī tika ierīkoti augu aizsardzības līdzekļu un mikroelementu tehnoloģiju izmēģinājumi. Sezonas izskaņā lauksaimniekiem, Linas Agro rīkotajās lauku dienās, bija iespēja salīdzināt augu aizsardzības līdzekļu un mikroelementu ražotāju piedāvātās tehnoloģijas, pārrunāt ražotāju piedāvātās tehnoloģijas ar ražotāju pārstāvjiem un Linas Agro agronomiem, savukārt, šobrīd pēc sezonas un ražas novākšanas varam iepazīties un izanalizēt arī iegūtos zinātniskos datus.  
Izmēģinājumus pēc Linas Agro pasūtījuma veica Latvijas Augu Aizsardzības Pētniecības Centrs (LAAPC). LAAPC veica pilnu izmēģinājumu procesu, sākot ar sēju līdz ražas novākšanai, un ražas rezultātu apkopošanu. Visi augu aizsardzības pasākumi tika veikti stingi pēc ražotāju pārstāvju rekomendācijām. Katrs augu aizsardzības līdzeklis tika lietots ieteiktajā augu attīstības stadijā. 
Izmēģinājumi tika ierīkoti divos Latvijas reģionos, Z/S Birzes, kas atrodas Vadakstē, Saldus novadā un Z/S Bajāros Siguldas novadā. Šis gads bija izaicinājumu pilns, sarežģīts laika apstākļu ziņā priekš lauksaimniekiem. Pavasaris bija netipiski sauss un auksts, kas ietekmēja kultūraugu attīstību, augu aizsardzības līdzekļu pielietošanas nepieciešamību, un lietošanas laiku. Rezultāti sanāca interesanti. Bet visos variantos bija skaidra tendence - augu aizsardzības līdzekļu lietošana sevi attaisnoja, un salīdzinot ar kontroli parādīja augstāku ražu. Šajā gadā noteikti sevi attaisnoja lielas slāpekļa normas jau agri pavasarī. Z/S Birzēs jau aprīļa vidū bija iedota visa plānotā slāpekļa deva, kur pretī Z/S Bajāros slāpekļa deva tika sadalīta. Rezultātā Z/S Birzes sējumi daudz mazāk cieta no sausuma, tur pretī Z/S Bajāros bija redzams ka augi cieta gan no barības vielu trūkuma, gan no sausuma. Jāpiebilst gan ka Vidzemes reģionā klimatiskie apstākļi bija ievērojami sliktāki, pirmais nopietnais lietus nolija tikai jūnijā. Ļoti pozitīvus rezultātus parādīja mikroelementu izmēģinājumi, salīdzinot ar kontroli Z/S Bajāros ziemas kviešos visos variantos redzams būtisks ražas pieaugums, tonna un vairāk. Tur pretī Z/S Birzēs, kur bija arī būtiskāk lielāka raža, mikroelementi ietekme uz ražu bija zemāka, bet visos variantos pozitīvs efekts bija redzams. 
Ziemas kviešos tika salīdzinātas divas tehnoloģijas,pirmais variants - nezāļu ierobežošana rudenī, un otra tehnoloģija - herbicīdi pavasarī. Sekojot līdzi augu attīstībai uz lauka novērojām pozitīvu rudens herbicīda ietekmi uz ražu, līdzīgi kā kultūraugi, arī nezāles pavasarī lēni attīstījās, un nebija novērojamas pavasarī dīgstošās nezāles. Pirmā nopietnā nezāļu dīgšana bija vērojama tikai pēc lietiem jūnijā, kad nezālēm jau bija grūti konkurēt ar kultūraugiem. Jāpiebilst, visos variantos, un arī kontrolē, tika lietota viena mikroelementu tehnoloģija (paralēli AAL).
 
Kā redzams pēc ražas datiem - nezālēm ir būtiska ietekme uz ražu. Izteiktāk tas ir redzams Z/S Birzes izmēģinājumos, kur redzama liela starpība starp rudens un pavasara herbicīda pielietošanu, līdz ar to ieteiktu visiem lauksaimniekiem noteikti jau rudenī lietot kādu no herbicīdiem.
Ņemot vērā specifiskos laika apstākļus aprīlī/maijā (aukstums un sausums) kvieši bija stresa apstākļos, tāpēc pieturējāmies pie noliktajām augšanas regulatoru normām un lietošanas laikiem. Tomēr rezultātā augiem tika radīts papildus stress, kas noteikti ietekmēja ražu negatīvi, īpaši z/s Bajāri. Šo pašu iemeslu dēļ uz laukiem bija arī ļoti mazs slimību fons (arī kontrolē nebija vērojams liela slimību izplatība), tāpēc noteikti efektīvāki bija fungicīdi kuriem ir vērojams pozitīvs fizioloģisks efekts uz augiem. 


Līdzīgi kā kviešiem, arī rapša ražas ir ļoti atšķirīgas pa reģioniem, lielā mērā to ietekmē arī izvēlētais sējas laiks. Neskatoties uz to, ka z/s Birzēs sēja sanāca savlaicīga, saskārāmies ar izteiktām mitruma problēmām (liels sausums uzreiz pēc sējas), rapsis sadīga ļoti nevienmērīgi, no rudens jau bija izretināts, augi dažādās attīstības stadijās, ziemot aizgāja sākot ar 3īstām lapām līdz 8-10 lapām, uz m2 no 15-25 augiem. Turpretī Z/S Bajāros, rapša sēja iekavējās, rapsis tika iesēts pašās augusta beigās, kas arī ietekmēja rapšu augu attīstību, ziemot rapsis aizgāja ap 3 lapu stadiju. 
Arī pavasarī rapši saskārās ar grūtībām, pavasarī rapsis cieta no salnā, kad temperatūra naktīs sasniedza  par -5 un vairāk grādus, apsala ziedpumpuri. Praktiski viss aprīlis maijs bija vēss, ar salnām, un sauss. Tas viss kopā diezgan būtiski ietekmēja rapša ražas. 
Ražas rezultāti skaidri parāda, augu aizsardzības līdzekļu lietošana sevi attaisno. Kā redzams salīdzinājumā ar kontroli ir aptuveni tonna. Jāņem vērā, ka pagājušā sezona rapša ziedēšanas laikā bija sausa, nokrišņi nebija. Un rapša postošākā slimība Baltā puve kontroles variantos praktiski nebija atrodama. Droši var apgalvot ja laika apstākļi būtu labvēlīgi Baltās puves attīstībai, ražas starpības ar kontroli būtu daudz būtiskākas.

Ražas datu tabula ziemas rapsim:

Z/S Birzes

Z/S Bajāri

Variants

Tīrā raža, t/ha

Eļļas saturs pie 9% mitruma, %

Tīrā raža, t/ha

Eļļas saturs pie 9% mitruma, %

1 ADAMA

3,434

43,2

2,714

45,4

2 BASF

3,448

43,2

2,495

45,5

CORTEVA

3,407

43,2

2,272

44,9

SYNGENTA

3,407

43,3

2,494

45,5

CORTEVA+NUFARM

3,632

43,0

2,465

45,3

ADAMA+BAYER

3,638

42,9

2,372

45,2

KONTROLE

2,922

43,2

1,485

45,0

Ieteikumi
Ņemot vērā pēdējo gadu tendenci, kad mēs saskaramies ar sausiem, vēsiem pavasariem, lauksaimniekiem neieteiktu aizrauties ar slāpekļa mēslojuma sadalīšanu, it īpaši šis gads parādīja, ka sevi attaisnoja lielas slāpekļa devas jau pašā veģetācijas sākumā, kā rezultātā augi bija nodrošināti ar barības vielām, un daudz labāk pārcieta sausumu, deva ievērojami augstākas ražas. Dalītas slāpekļa devas varētu sevi attaisnot tikai pie agra pavasara kad mēslošanas sezonu var sākt jau marta vidū. 

Atskats uz paveikto

  • Informācija par augu attīstību mūsu izmēģinājumos pieejama arī mūsu veidotajos video materiālos visas sezonas garumā: VIDEO
  • Informāciju par izmēģinājumu rezultātiem sniegsim arī savos nākamajos pavasara semināros, kur klātienē varēsim izrunāt visus lauksaimniekam interesējošos jautājumus. Sekojiet līdzi informācijai mūsu sociālo tīklu kontos: Facebook un Instagram


Lai veiksmīga visiem nākamā sezona!

AAL produktu grupas vadītājs Ģirts Šteinbergs

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu