Mikroelementu lietošana rudenī

2024 09 23

Mikroelementu lietošana rudenī

 

Rudenī mikroelementu smidzināšana ziemas kviešiem un ziemas rapsim ir svarīga, lai nodrošinātu optimālu augu attīstību un izturību pret nelabvēlīgiem laika apstākļiem ziemas periodā. Lūk, galvenie iemesli, kāpēc tas ir nepieciešams:
1.    Lai veicinātu sakņu attīstību: Rudenī augi iegulda enerģiju sakņu sistēmas attīstīšanā, kas ir kritiski svarīgi, lai ziemas kvieši un rapši varētu izdzīvot ziemas salā. Mikroelementi, piemēram, cinks un mangāns, palīdz veidot spēcīgu sakņu sistēmu.
2.    Palielina salcietību: Daži mikroelementi, piemēram, bors un cinks, veicina augu spēju pielāgoties zemām temperatūrām. Šie elementi stiprina šūnu sienas un palielina ūdens regulācijas spēju, tādējādi palielinot salcietību un palīdzot augiem izturēt aukstuma periodus.
3.    Lai stimulētu vielmaiņas procesus: Mikroelementi, piemēram, varš un molibdēns, ir būtiski fermentu aktivitātei un vispārējai vielmaiņas aktivitātei augos. Rudenī augiem nepieciešams sagatavoties ziemas mieram, un, ja trūkst mikroelementu, var mazināties fotosintēze un citas svarīgas funkcijas.
4.    Lai novērstu mikroelementu trūkumu: Dažos augsnes tipos (piemēram, vieglās un skābās augsnēs) mikroelementu saturs ir zems. Ja augiem trūkst svarīgu mikroelementu, tas var radīt attīstības kavēšanos un samazināt ziemcietību, kas ietekmē ražu pavasarī.
5.    Lai uzlabotu nākotnes ražu: Nodrošinot augiem mikroelementus rudenī, tiek veicināta veselīga augu attīstība pavasarī, jo labi sagatavoti augi spēj ātri atsākt augšanu, tiklīdz laikapstākļi kļūst piemēroti.


Ziemas Kvieši:
Rudenī ziemas kviešiem būtiski mikroelementi palīdz nodrošināt optimālu attīstību un sagatavošanos ziemai. Šie elementi ir nepieciešami dažādiem fizioloģiskajiem procesiem un veicina augu izturību pret nelabvēlīgiem apstākļiem, piemēram, aukstumu un stresu. Svarīgākie mikroelementi un to loma ir šāda:
1. Cinks (Zn)
•    Loma: Cinks ir būtisks fermentu aktivitātei un olbaltumvielu sintēzei. Tas veicina sakņu sistēmas attīstību un stiprina šūnu sienas.
•    Funkcija: Cinks palīdz augiem pārvarēt stresu un stimulē augšanu agrīnā attīstības fāzē. Tas arī uzlabo augu izturību pret zemu temperatūru un sausumu.
2. Mangāns (Mn)
•    Loma: Mangāns ir svarīgs fotosintēzes procesā, jo piedalās hlorofila sintēzē un aktivē fermentus.
•    Funkcija: Palīdz uzturēt enerģijas apmaiņu šūnās, stimulē sakņu augšanu un uzlabo augu spēju uzņemt dzelzi no augsnes..
3. Varš (Cu)
•    Loma: Varš ir iesaistīts elpošanas procesos, fotosintēzē un fermentu darbībā, kas nepieciešami olbaltumvielu un cukuru sintēzei.
•    Funkcija: Tas palīdz uzlabot ziemas kviešu spēju uzkrāt enerģiju un izturēt stresu, īpaši aukstā laikā. Varš arī stiprina augu imūnsistēmu pret slimībām.
4. Dzelzs (Fe)
•    Loma: Dzelzs ir nepieciešams hlorofila sintēzei un enerģijas ražošanai augos.
•    Funkcija: Tas palīdz nodrošināt efektīvu fotosintēzi un atbalsta augu vispārējo vitalitāti, īpaši agrīnā augšanas periodā.
5. Molibdēns (Mo)
•    Loma: Molibdēns ir būtisks slāpekļa vielmaiņai, jo tas piedalās enzīmu darbībā, kas iesaistīti slāpekļa fiksēšanā un pārveidošanā.
•    Funkcija: Nodrošina slāpekļa optimālu izmantošanu, kas ir svarīgi, lai augi attīstītos pareizi un varētu uzkrāt nepieciešamās barības vielas pirms ziemas.
6. Magnijs (Mg) –
•    Loma: Magnijs ir būtisks hlorofila sastāvdaļa un nodrošina centrālo lomu fotosintēzē.
•    Funkcija: Veicina hlorofila veidošanos un fotosintēzes efektivitāti, kas palīdz augiem nodrošināt pietiekamu enerģijas rezerves rudenī pirms ziemas.
Kāpēc šie mikroelementi ir būtiski rudenī?
Rudenī ziemas kvieši attīsta sakņu sistēmu un sagatavo sevi ziemas miera stāvoklim. Šajā posmā mikroelementi nodrošina:
1.    Sakņu attīstību un to spēju absorbēt barības vielas.
2.    Šūnu stiprināšanu, kas uzlabo salcietību un izturību pret stresu.
3.    Fotosintēzes uzlabošanu, kas palīdz augiem efektīvi izmantot saules gaismu un uzkrāt enerģijas rezerves.
4.    Vispārējo vielmaiņas procesu uzturēšanu, lai augi būtu pietiekami spēcīgi, lai pārziemotu un atsāktu augšanu pavasarī.

Kopā šie mikroelementi palīdz nodrošināt ziemas kviešu izdzīvošanu ziemā un labu ražu nākamajā pavasara un vasaras periodā.
Piemēram iesakām šādus produktus: Actiflow MCZ, Actiflow Zn, Actiflow Mn, Ikar Enzo, Enzo PRo, Zinto, Mendelenium.

Ziemas Rapsis :
1. Bors (B)
•    Loma: Bors ir viens no būtiskākajiem mikroelementiem ziemas rapsim, īpaši svarīgs šūnu dalīšanās procesam, augu audu stiprināšanai un ziedpumpuru attīstībai.
•    Funkcija: Tas veicina sakņu sistēmas veidošanos un barības vielu pārvietošanu augu iekšienē. Bors uzlabo ziemas rapša izturību pret stresu un samazina plaisu veidošanos kātos. Bez pietiekama borta augiem būs trausli stublāji un vājāka sakņu attīstība.
2. Mangāns (Mn)
•    Loma: Mangāns ir būtisks fotosintēzes procesā, jo piedalās hlorofila veidošanā un fermentu aktivēšanā.
•    Funkcija: Tas uzlabo augu spēju izmantot saules gaismu, veicina enerģijas ražošanu un stiprina augu šūnas. Mangāna trūkums var izraisīt lapu dzeltēšanu un samazinātu augu izturību pret nelabvēlīgiem apstākļiem, piemēram, salu.
3. Cinks (Zn)
•    Loma: Cinks ir būtisks fermentu darbībai un ogļhidrātu metabolismam, kas ietekmē augu augšanu.
•    Funkcija: Cinks stimulē sakņu attīstību, kas ir ļoti svarīgi ziemas rapša rudenī, jo tas palīdz augam labāk sagatavoties ziemai. Tas arī palīdz veicināt šūnu dalīšanos un audu atjaunošanos.
4. Varš (Cu)
•    Loma: Varš ir nozīmīgs proteīnu un ogļhidrātu vielmaiņā, kā arī šūnu elpošanā un fermentu sintēzē.
•    Funkcija: Tas palīdz uzlabot ziemas rapša spēju uzkrāt barības vielas un uzlabo auga imunitāti pret slimībām un nelabvēlīgiem vides apstākļiem. Varš stiprina augu struktūru un uzlabo izturību pret aukstumu.
5. Molibdēns (Mo)
•    Loma: Molibdēns ir būtisks slāpekļa vielmaiņai, jo piedalās enzīmu darbībā, kas ir atbildīgi par slāpekļa pārveidošanu augos.
•    Funkcija: Molibdēns uzlabo augu spēju uzņemt un izmantot slāpekli, kas ir īpaši svarīgi, lai augi attīstītos līdzsvaroti rudenī. Tas palīdz nodrošināt veselīgu augu augšanu un labu sakņu sistēmas veidošanos.
6. Dzelzs (Fe)
•    Loma: Dzelzs ir nepieciešams hlorofila sintēzei un fotosintēzes procesam.
•    Funkcija: Dzelzs palīdz saglabāt augu zaļās lapas un nodrošina efektīvu enerģijas ražošanu augos, kas ir būtiski rapša attīstībai pirms ziemas. Dzelzs trūkums var izraisīt lapu dzeltēšanu un samazinātu fotosintēzes efektivitāti.
7. Sērs (S)
•    Loma: Lai gan sērs bieži tiek uzskatīts par makroelementu, tas ir būtiski nepieciešams arī nelielā daudzumā kā mikroelements.
•    Funkcija: Sērs ir svarīgs olbaltumvielu un aminoskābju sintēzē, kas veicina augu augšanu un attīstību. Tas arī uzlabo ziemas rapša izturību pret stresu un palielina kopējo ražas potenciālu.
 

Kāpēc šie mikroelementi ir būtiski ziemas rapsim rudenī?
Rudenī ziemas rapsis attīsta lielu daļu savas sakņu sistēmas un sagatavojas ziemai. Šajā periodā mikroelementi palīdz augiem:
1.    Veidot spēcīgu sakņu sistēmu: Mikroelementi, piemēram, bors, cinks un mangāns, uzlabo sakņu attīstību, kas ir izšķiroši svarīgi, lai augi varētu uzņemt barības vielas un ūdeni.
2.    Palielināt izturību pret aukstumu: Bors, cinks un varš stiprina šūnu sienas un uzlabo augu spēju izturēt aukstumu un stresu ziemas laikā.
3.    Veicināt enerģijas uzkrāšanu: Mikroelementi, piemēram, mangāns un dzelzs, uzlabo fotosintēzes efektivitāti, palīdzot augiem uzkrāt enerģiju, kas nepieciešama ziemas periodam un pavasara straujai augšanai.
4.    Samazināt stresu: Mikroelementu pietiekama piegāde palīdz augiem pārvarēt stresu, kas saistīts ar mainīgiem rudens un ziemas apstākļiem, piemēram, sausumu, aukstumu un barības vielu trūkumu.
 

Mikroelementu trūkuma sekas?
Ja ziemas rapsis rudenī nesaņem pietiekami daudz mikroelementu, tas var izraisīt vāju sakņu attīstību, samazinātu izturību pret aukstumu un stresu, kā arī samazinātu ražas potenciālu nākamajā sezonā.Piemēram aktuālie Produkti:
Actiflow Combo, Actiflow MCZ deva 0.5l/ha, Actiflow Zn, Mn, Fixa cu, Fixa Mn (fungicīda iedarbība),IKAR Bori visi + Ikar B + Mo, Wuxal oilseed, Ikar Zinto, Enzo, Enzo Pro, Mendelenium.

Ir sākusies intensīva smidzināšanas sezona, tādēļ iesakām lietot mikroelementus, it sevišķi kur ir sliktākas augsnes – Kurzeme, Vidzeme, Latgale. Zemgales lielākais deficīts pēc mūsu novērojumiem ir CU, Mn, Zn.
Protams neaizmirstam arī par makro elementiem – P un K, S.

Lai izdevies rudens darbu cēliens!

Artis Vilbrants, mikroelementu produktu grupas vadītājs
 

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu