Minerālmēslu lietošana un augsnes kaļķošana
Augi, tāpat kā citas dzīvas radības, sastāv no dažādiem elementiem, lai augs izaugtu un veidotu ražu tam ir nepieciešamas barības vielas. Visa pamats ir augsne – jo auglīgāka augsne, jo labāk –, lai to nenoplicinātu un raža pēc iespējas būtu kvalitatīvāka, un lielāka, to jānodrošina ar mēslojumu, kas ir sabalansēts atbilstoši veiktajām augsnes analīzēm. Augsnes analīzes nepieciešams veikt reizi 7 gados (atsevišķos novados reizi 5 gados – Dobeles, Jelgavas, Bauskas (izņemot Valles un Kurmenes pagastu), Mārupes, Olaines, Ķekavas, Salaspils, Ropažu, Ādažu, Saulkrastu un Siguldas (izņemot Lēdurgas pagastu) novadā), lai izvērtētu augsnes situāciju un turpmāk lietotu tos produktus, kas satur konkrētajai augsnei nepieciešamās/trūkstošās barības vielas, un netērētu līdzekļus produktu iegādē, kuru sastāvā esošās barības vielas augsnei papildus nav nepieciešamas. Tikai zinot augsnes analīžu rezultātus varam precīzi pielāgot nepieciešamos produktus, lai izdotos ekonomiska saimniekošana, un bagātīga augsne spētu dot maksimālo iespējamo ražu.
Mēslošana ir viens no pirmajiem pavasara darbiem. Mēslošanu var sākt no 15.03., bet tikai tad, ja augsne nav sasalusi vai klāta ar sniegu. Datums + sniegs/sasalums ir saistošs Dobeles, Jelgavas, Bauskas (izņemot Valles un Kurmenes pagastu), Mārupes, Olaines, Ķekavas, Salaspils, Ropažu, Ādažu, Saulkrastu un Siguldas (izņemot Lēdurgas pagastu) novadā. Pārējā Latvijas teritorijā datums nav svarīgs, galvenais, lai augsne nav sasalusi vai klāta ar sniegu. Bez tam, lai mēslotu, sagaidām arī baltās saknītes, kas liecina par veģetācijas atsākšanos. Nenoliedzami, plānojot mēslošanas darbus, joprojām ir aktuāls, pērnajā rudenī satraukumus raisošais jautājums, – kā mēslot pie tik strauja minerālmēslu cenu pieauguma? Es uzskatu, ka būtu ļoti svarīgi pirmo mēslojumu visām ziemāju kultūrām veikt pilnā apmērā – ar pirmo mēslošanu veidojas augu cerošana, cerošanas stadijā veidojas arī vārpa. Ja pirmo mēslojumu iedod stipri par maz vai nepareizi ražas zudumi vēlāk vairs nav kompensējami. Pirmais mēslojums pilnībā nosaka ražas daudzumu un kvalitāti. Jāatceras, ka augstai graudaugu kvalitātei pirmajā mēslojumā vajadzīgs arī sērs (kopā vai atsevišķi). Ievērojama devu samazināšana pirmajā mēslojumā nav ieteicama, lai izaudzētu pārtikas kvalitātes kviešus, iesaku rēķināt 150 N tīrvielā. Vasarāju kultūrām iesakām standarta – NPK – mēslojumu, jo karbamīda cena šobrīd ir augsta ierobežotās pieejamības dēļ.
Nedrīkst aizmirst, ka bez minerālmēslu lietošanas ļoti svarīga ir arī augsnes kaļķošana. Augsnes skābums ir viens no kritērijiem, ko nosaka agroķīmiskajā izpētē. Kaļķošana ir būtiska, jo augsts PH līmenis bloķē pārējo elementu uzņemšanu (slāpekli, fosforu, kāliju). Augsnes kaļķošanai ir arī liela nozīme augsnes bioloģisko procesu aktivizēšanā, saistītā slāpekļa uzkrāšanā un augu barības elementu pārveidošanā augiem uzņemamā veidā. Kaļķošanu veic pirms mēslošanas pavasarī, vai visbiežāk – pēc ražas nokulšanas augustā. Mazākās devās var kaļķot arī pa augošiem augiem – īpaši granulēto kaļķi. Der atcerēties, ka amonija nitrāts, karbamīds un amonija sulfāts paskābina augsni, lai tā nenotiktu iesakām strādāt ar kalcija amonija nitrātu.
Autora piezīme
Minerālmēslu tirgū, tāpat kā citās nozarēs, šobrīd ir ļoti neskaidra, nestabila situācija attiecībā uz piegādēm līdz ar to minerālmēslu apjomi un piegādes nav prognozējamas, īpaši attiecībā uz kāliju, kam Eiropā ir ļoti ierobežota pieejamība. Šobrīd iesakām lauksaimniekam pieņemt pārdomātus lēmumus. Arī cenu svārstības, gāzes cenu ietekmē, joprojām ir aktuālas. Teorijas ir daudz, bet prognožu par tālāko situāciju šobrīd nav. Lūdzu, ņemt vērā esošo tirgus situāciju un par pieejamajiem minerālmēsliem aicinām vaicāt savam menedžerim (kontakti).
Lai izdevusies sezona, bagātīga raža un pateicīgi laikapstākļi!
Linas Agro Minerālmēslu tirdzniecības komercdirektors –
Dainis Pelšs