Starpkultūras – 2024.gada rudens sezonas pieredze

2024 11 13

Starpkultūras – 2024.gada rudens sezonas pieredze

Katra jaunā sezona atšķiras no iepriekšējās – bieži dzirdēta frāze lauksaimniecības nozarē. Šogad tā atkal apstiprinās, jo rudens sezonas darbi iesākās ātrāk kā ierasts, sējas darbi sākās savlaicīgāk. Iespēja izmēģināt, iepriekšējos gados nepaspēto, bija lielai daļai saimniecību.

Rudenī sēto starpkultūru augu galvenais uzdevums, laika posmā no 1.septembra līdz 31.oktobrim, ir uzkrāt barības vielas, kuras augsnē palikušas pēc galvenā kultūrauga novākšanas. Protams, tas nav vienīgais uzdevums un ieguvums no augu audzēšanas. Papildus tiek uzlabota augsnes struktūra, pateicoties dažāda veida sakņu sistēmām, palielinās organiskās vielas saturs augsnē, tiek ierobežota augsnes erozija.

Agrā kultūraugu novākšana bija iemesls agrai starpkultūru sējai. Galvenais faktors, kuru aizcinājām ņemt vērā, izvēloties augus maisījumam, bija sējas laiks. Lai iegūtu labāko rezultātu, kas ir liela biomasa un labi attīstīta sakņu sistēma, maisījumus jāiesēj līdz augusta vidum. Vienīgie augi uz kuriem neattiecas agrā sēja ir eļļas rutks un sinepes, novērojam, ka augusta sākuma sējumi jau septembra beigās bija pārauguši vēlamo stadiju, t.i. jau veidojās pāksteņi, kas ir potenciāls risks nogatavināt sēklas.

Samniecības, kurās jau vairākus gadus izvēlas sēt starpkultūras šī gada rezultātu vērtē dažādi, jo ir arī lauki, kuros maisījumi padevušies sliktāk kā iepriekš. Tomēr saimniecības, kur šogad izdevās iesēt agrāk, pietika mitrums, ir apmierinātas ar rezultātu un ir apņemšanās turpināt iesākto un katru gadu piestrādāt, lai starp kultūraugiem tiktu audzētas arī starpkultūras. Īpaši priecē saimnieki, kuri saprot ieguvumu un vēlas ielabot savas saimniecības platības neatkarīgi no atbalsta maksājumiem.

Tāpat turpinām saņemt jautājumus par to, kā labāk izsēt sēklas – ar minerālmēslu izkliedētājiem, pirms vei pēc kulšanas, tiešajā sējā, vai ar papildus apstrādi pirms sējas. Izsējas tehnoloģiju arī nosaka maisījuma sastāvs – ja izvēlētas lielākas sēklas, kā piemēram, eļļas rutks, vīķi, sinepes, tad var izvēlēties izkliedēt pirms kulšanas. Ja maisījumā ir mazākas sēklas, piemēra, facēlija, āboliņš, tad vienmēr iesakām izsēt ar sējmašīnu pēc kulšanas.

Saistībā ar to, ka pieprasījums pēc sēklu maisījumiem un atsevišķām sugām to veidošanai tikai pieaug SIA Linas Agro piedāvājums katru sezonu tiek papildināts, šobrīd piedāvājumā ir 7 maisījumi ar dažādiem sastāviem, dažādām izsējas normām, lai katrai saimniecībai ir, ko izvēlēties, ņemot vērā, gan sastāvu, gan rēķinot izmaksas uz vienu hektāru. Aizvien liela vērtībā mūsu uzņēmumā ir tā, ka varam sagatavot maisījumus speciāli pēc klienta vēlamā sastāva. No standarta piedāvājuma klienti ļoti augstu vērtē maisījumu ‘NITROFIX’, tas sastāv no piecām sugām (zirņi, auzas, lupīna, facēlija un dziļās saknes rutks), rekomendējams izsēt 50 kg/ha. Foto uzņemts 1.oktobrī, sējas laiks 2.augusts, tiešā sēja pēc ziemas kviešiem. Augi uz lauka neskarti tiks atstāti līdz pavasarim, tad plānota augsnes diskošanas un vasarāju sēja.

Tāpat augsts vērtējums dzirdams par maisījumu ‘N-FIX’, tā sastāvā ir vīķi facēlija, viengadīgais āboliņš. Rudens periodā, pēc pirmajām salnām visi augi turpina augt. Tas ir liels ieguvums, jo veģetācija notiek maksimāli ilgu laiku.

Maisījumos tiek iekļauti arī griķi, kuri staruji uzsāk augšanu, šodad tie ziedēja pat vairāk par vienu nedēļu līdz pirmajām salnām. Kā sezonas jaunums maisījumos tika pievienots augs – gizotija (Guizotia abyssinica) ar mērķi papildināt sastāvu ar strauji augošu augu. Augusta sākumā sēts augs līdz oktobra sākumam izauga 50 cm un izveidoja spēcīgu sakni, tomēr tas arī ir aukstuma neizturīgs augs un jau pie 00C nosalst. Tāpēc vērtīgi ir veidot maisījumus no dažāda veida augiem, kur vienam vai dieviem nosalstot pārējiem, kā piemēram, vīķiem, facēlijai, āboliņam, atliek vairāk vietas un augšana turpinās.

Lai  saprastu, ko ieteikt un klienti labāk zinātu, ko izvēlēties rudens periodā tikāmies uz lauka vairākās lauku apskatēs visos Latvijas reģionos. Diskutējām par viedokļiem, ko darīt, kad pienācis 31.oktobris – nosmalcināt, pierullēt, apart vai gaidīt pavasari? Pēc diskusijām varu secināt, ka tomēr katra saimniecība pielāgos lauka apstrādi savai izvēlētajai tehnoloģijai.

Tuvojoties pavasarim aktuālāks kļūs jautājums par zaļajām papuvēm. Lielākā daļa no piedāvājumā esošajiem maisījumiem atbilst zaļo papuvju ierīkošanai. Iesakām veidot secinājumus par pagājušo sezonu, lai spētu izvēlēties veiksmīgākos risinājumus nākamajā darba cēlienā.

 

 

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu