Starpkultūru augu maisījumi, pieredze 2021. gada sezonā
Klimata izmaiņu un lauksaimniecības zemju intensīvās apstrādes rezultātā, aizvien aktuālāks kļūst jautājums, kā saglabāt augsnes auglību un tās ilgtspējību nākotnē. Lielisks risinājums ir saimniecībā ieviest starpkultūras jeb uztverēj-augus, kas ir viena no iespējām kā saimniecībā nodrošināt ekoloģiski nozīmīgas platības (ENP), kas ir viens no trim zaļināšanas prakšu veidiem.
ENP ir platības un ainavu elementi, kas labvēlīgi ietekmē klimatu un vidi. To izveidošanas mērķis ir bioloģiskās daudzveidības aizsargāšana un uzlabošana saimniecībā, 1 m2 starpkultūras = 0,3 m2 ENP devums. Rudenī sēto kultūraugu galvenais uzdevums, laika posmā no 1.septembra līdz 31.oktobrim, ir uzkrāt barības vielas, kuras augsnē palikušas pēc galvenā kultūrauga novākšanas. Protams, tas nav vienīgais uzdevums un ieguvums no augu audzēšanas. Papildus tiek uzlabota augsnes struktūra, pateicoties dažāda veida sakņu sistēmām, palielinās organiskās vielas saturs augsnē, tiek ierobežota augsnes erozija.
Vairāku gadu tendences skaidri norāda, ka pieprasījums pēc dažāda veida sēklu maisījumiem palielinās. Arī 2021.gada rudens sezona nav izņēmums, jo daļai lauksaimnieku tas bija pirmais starpkultūru sējas gads. Kā saka paši saimnieki – izmēģinājuma gads. SIA “Linas Agro” piedāvātie standarta un speciālie maisījumi, kā arī atsevišķas sugas tiek piegādātas no sēklu rūpnīcas Dotnuvā, Lietuvā ar zīmolu- “Dotnuva Seeds”. Nereti ir gadījumi, kad piemērotākā maisījuma izvēle sagādā grūtības, jo ir samērā sarežģīti prognozēt, kāds būs sējas termiņš – tas lielā mērā atkarīgs no tā kā rit kulšanas darbi. Nākamais solis – izsējas tehnoloģija – kādu izvēlēties, kā arī jāņem vērā kādi kultūraugi saimniecībā tiek audzēti.
Maisījuma izvēli nosaka tā sastāvs, jo biežāk tiek iegādāti tādi augu veidi, kuri saimniecībā netiek audzēti. Piemēram, SIA “Linas Agro” piedāvājumā ir vienkārši divu augu maisījumi “Dotnuva GREEN 1” un “Dotnuva GREEN 2” – eļļas rutks kopā ar sinepēm divu veidu proporcijās – tomēr šāda veida maisījumu neiesakām izvēlēties saimniecībām, kuru augu maiņā tiek iekļauti rapšu sējumi, lai ierobežotu krustziežu augu audzēšanu vienā laukā. JAUNUMS šajā sezonā bija vairāki maisījumi ar daudzveidīgāku sastāvu, piemēram, “Dotnuva GREEN RAPS”, kura sastāvā tika iekļautas saulespuķes, griķi, vīķi, facēlija. Šāds maisījums ir top izvēle bez krustziežu dzimtas augiem. Savukārt, “Dotnuva GREEN N – FIX” papildus vīķiem un facēlijai sastāvā iekļauts viengadīgais āboliņš, kas attīstās straujāk kā baltais vai sarkanais āboliņš – īsajā rudens periodā tiek izveidota gan spēcīga sakņu sistēma, gan virszemes daļa. Pēc klientu pieprasījuma speciālos maisījumos iekļauti arī lini.
Sējas termiņu starpkultūrām lielākoties rekomendējam līdz 15.augustam. Izņemot eļļas rutku un sinepes – norādītajiem augiem optimāls sējas laiks būs līdz pat 31.augustam, jo to attīstība rudens periodā ir straujāka, īpaši sinepēm. Izsējas tehnoloģijas ir dažādās – ir tradicionālā – ar sējmašīnu, to arī rekomendējam maisījumiem, kuru sastāvā ir dažāda izmēra sēklas, piemēram – zirņi un facēlija. Tiek izmantota sēklu izkliede ar minerālmēslu kaisītāju gan pirms, gan pēc galvenā kultūrauga novākšanas. Kā arī ir dažādas inovācijas, kuras tiek veidotas pašu rokām. No izsējas metodes ir atkarīgs arī sadīgšanas temps, jo izkliedējot sēklas sausuma periodā tas būs ilgāks, salīdzinot ja augi tiek sēti ar sējmašīnu optimālos mitruma apstākļos. Galvenais atcerēties, ka sēklai jānonāk saskarē ar augsni – pēc izkliedes ir iespēja izmantot ecēšas sēklu ierušināšanai augsnē vai ja izkliede veikta pirms kulšanas, tad salmu ‘sega’ nodrošinās mitruma saglabāšanos līdz sadīgšanai.
Laika posmā no 7.oktobra līdz 14.oktobrim tika apsekoti vairāki lauki, dažādos reģionos. Sējas termiņi ir no augusta sākuma līdz tā pēdējai dienai. Secinām, ka augu maisījumi, kuri sēti līdz augusta vidum ir izdevušies – spēcīga sakņu sistēma, tauriņziežu augiem izveidojušies bagātīgi gumiņi, augu virszemes daļa ar lielu zaļo masu. Arī apmeklētie saimnieki, saimniecību agronomi atzīst, ka sējas termiņš ir ļoti būtisks, lai sējumi izdotos. Izsējas normas atšķiras atkarībā no maisījumu veidiem, tomēr vērtējot kopumā varam secināt, ka tāpat kā kultūraugiem – jo agrāks sējas termiņš, jo mazāka izsējas norma, arī starpkultūru agrīnā sējā jāatceras samazināt izsējas normu, citādi augi uz m2 ir daudz, tie konkurē, noēno viens otru. Maisījumos, kur sastāvā ir griķi - tie pirmie izaug līdz ziedam, pirmie arī apsalst. Arī saulespuķes ir jutīgas pret salnām, tomēr lielākā daļa maisījumā esošo augu turpina augt arī pēc tām. Tāpēc vērtīgi augus laukā atstāt līdz pavasarim, lai tie turpina augt līdz pat iestājas periods ar ļoti zemu gaisa temperatūru, ja vien nepastāv sēklu nogatavošanās risks. Pieprasītākie maisījumi 2021. gada sezonā bija NITROFIX, Dotnuva GREEN RAPS, Dotnuva GREEN BIO MASS, kā arī atsevišķas sugas – vīķi, dziļās saknes rutks, eļļas rutks, sinepes no kurām klienti maisījumus veido paši.
Raksta autore: Maija Medne, Linas Agro Zālāju sēklu vadītāja un Vidzemes reģiona tirdzniecības menedžere
Raksts publicēts žurnāla "Saimnieks" Novembra mēneša izdevumā