Linas Agro 2022. gads
2022. gads ir bijis pārmaiņām bagāts, SIA “Linas Agro” vēsturē spilgti iezīmējas apvienošanās ar SIA “KG Latvija” augkopības biznesa daļu, visa gada garumā gan mēs, gan partneri un lauksaimnieki saskārās ar izaicinājumiem saistībā ar lauksaimniecības produkcijas pieejamību dažādu ģeopolitikas notikumu ietekmē, kā arī Linas Agro šogad aktīvi strādāja, lai pilnveidotu savu darbību digitālajā vidē.
Apvienošanās ar SIA “KG Latvija”
Abu uzņēmumu augkopības biznesa daļu apvienošana Latvijā ir turpinājums mātes uzņēmumu apvienošanai Lietuvā, kas notika 2022.g. jūlijā. Apvienojoties un strādājot zem vienota zīmola, pirmkārt, paplašinām savu tirdzniecības komandu un līdz ar to arī klientu loku; otrkārt, palielinām savu noliktavu skaitu, lai būtu ērtāk sasniedzami klientiem; treškārt, varam izmantot abu uzņēmumu pieredzi tirdzniecībā un klientu apkalpošanā, lai vēl vairāk nostiprinātu savas pozīcijas starp vadošajiem lauksaimniecības produkcijas tirgotājiem Latvijā. SIA “Linas Agro” un SIA “KG Latvija” augkopības biznesa daļas apvienošanās ir liels solis Linas Agro turpmākajai izaugsmei un attīstībai, un tirgus pozīciju nostiprināšanai Latvijā. (Vairāk par apvienošanos lasīt: šeit.)
Situācija lauksaimniecības produktu tirgū
Ģeopolitiskie notikumi pasaulē lielā mērā ietekmē arī mūsu nozares uzņēmumu darbu, līdz ar to, likumsakarīgi, ka nākotnes ieceres un vienlaicīgi arī izaicinājumi ir atrast jaunus sadarbības partnerus, lai arī turpmāk varētu nodrošināt nepieciešamos lauksaimniecības produktus par labākajām cenām mūsu klientiem. Tā ir un būs mūsu uzņēmuma prioritāte tuvākajai nākotnei. Tāpat turpinām analizēt tirgus situāciju, īpaši graudu iepirkšanas un eksporta tirgu, klientu vajadzības un pieprasījumu pēc esošajiem produktiem un jauninājumiem tirgū, kā, piemēram, dažādiem mikroelementiem.
Gan augu aizsardzības līdzekļu, gan minerālmēslu, gan mikroelementu tirgus segmentus ietekmē gan ar ražošanu saistītu izejvielu pieejamība, gan cenu kāpums elektroenerģijai un citiem resursiem, līdz ar to šo produktu grupu produktiem diemžēl ir sagaidāms cenu kāpums arī nākamajā sezonā. Mikroelementu tirgus segmentā redzam, ka ir būtiski pieaugušas izejvielu cenas, līdz ar to lielākais cenu kāpums būs produktiem, kas satur slāpekli, fosforu, kāliju, varu, cinku, mangānu, boru. Cenu kāpumu lielākoties iespaido situācija pasaulē - karadarbība, degvielas cenas, enerģijas izmaksas, gāzes izmaksas, loģistikas pakalpojumu izmaksu celšanās u.c. Situācija minerālmēslu tirgū ir nestabila jau kopš pērnā gada, tāpēc šogad un turpmāk arvien lielāka nozīme būs mikroelementu mēslojuma un bakteriālu produktu lietošanai, kas var daļēji aizstāt slāpekļa mēslojumu. Tuvākajā laikā tirgū parādīsies jauni bakteriāli produkti, kas saista atmosfēras slāpekli 20-50kg/ha un spēs daļēji samazināt granulētā slāpekļa izmaksas uz ha (mūsu piedāvājumā šāda veida produkti būs no ražotājiem Agronutrition un Nando).
Augu aizsardzības līdzekļi, kas bija zināmi līdz šim būs pieejami, augu aizsardzības reģistrs gan papildināsies ar vairākiem jauniem produktiem, gan fungicīdiem, gan herbicīdiem. Linas Agro sortimentā būs 2 jauni fungicīdi lietošanai graudaugos.
Sertificētas sēklas Linas Agro portfelī
Mēs katru gadu paplašinām sēklu produktu portfeli, iekļaujot jaunākas, augstražīgākas, uzlabotas šķirnes, lai zemnieki varētu sasniegt augstākus ražas un kvalitātes rādītājus. Lietuvā katru gadu tiek ierīkoti izmēģinājumi ap 60 dažādām graudaugu šķirnēm, ņemot vērā rezultātus izvēlamies 2-3 labākās, ko piedāvāt lauksaimniekiem kā jaunumus. Tāpat arī katru gadu Latvijā ierīkojam šķirņu izmēģinājumus gan sadarbojoties ar pētniecības centriem, gan lauksaimniekiem. Daži no pēdējiem papildinājumiem kultūraugos ir sojas sēkla un dažādi starpkultūru maisījumi. Sojas audzēšana ir jauna niša Latvijā, kas vēl nav plaši pieprasīta, bet redzam nākotnes perspektīvas, tāpēc jau šobrīd, pēc pieprasījuma, piedāvājam iegādāties šīs sēklas. Savukārt, pieprasījums pēc starpkultūru maisījumiem katru gadu stabili pieaug, ar katru gadu arvien vairāk lauksaimnieki praksē pārliecinās, ka starpkultūru audzēšana palīdz augsnei atjaunoties un piesaistīt atmosfēras slāpekli, tādējādi palielinot ražu augsekas kultūraugiem. Domājot par tendencēm, šoruden bija netipiski liels pieprasījums pēc ziemas hibrīdajiem miežiem, bet nemainīgi pieprasītākās sēklas lauksaimnieku vidū ir ziemas kvieši (no Linas Agro sortimenta populārākās šķirnes ir Etana, Asory) un ziemas rapši (no Linas Agro sortimenta populārākās šķirnes ir Dominator, InV1266 CL). Graudaugiem šobrīd produktu portfolio ir 23 šķirnes, rapšiem 21 šķirne, kā arī plašā sortimentā pieejami citi kultūraugi, tsk. māju un dārzu īpašniekiem, apzaļumotājiem, ceļu būves firmām – mauriņa sēklas. 2023. gada pavasarī plānojam jaunumus tritikālei, vasaras miežiem un griķiem.
Graudu tirgus
Šobrīd graudu tirgus Latvijā, un arī pasaulē, ir diezgan neprognozējams un asi reaģē uz katru paziņojumu no Krievijas un Ukrainas. Karadarbības dēļ, starp 2 no lielākajām reģiona graudu audzētājvalstīm, vasarā pieauga graudu cenas, līdz ar to arī pieprasījums pēc graudiem bija augsts. Vasarā graudu cenas bija rekordaugstas un sasniedza 430 EUR/t, bet patreiz graudu cena ir kritusies par ~100EUR/t. Līdzīgs cenu kritums novērojams arī eļļas rapša tirgū.
Atskatoties uz šī gada ražu, varam secināt, ka to apjoms un kvalitāte izskatās dažādi atkarībā no reģioniem un izvēlētajiem kultūraugiem. Pēc mūsu klientu sniegtās informācijas un pēc mūsu novērojumiem Linas Agro graudu pieņemšanas punktos, ziemas kvieši visos reģionos ir sasnieguši vidējo ražas slieksni – Zemgales reģionā aptuveni 6-7t, Kurzemē 5-6t, Latgalē un Vidzemē 4-5t. Savukārt, rapša raža šosezon ir sagādājusi vilšanos nelabvēlīgu augšanas apstākļu dēļ. Zemgalē, un arī pārējos Latvijas novados, vidējais ražas apjoms ir aptuveni 2-3t. Mieži šogad nepārsteidza nedz ar ražu, ne kvalitāti – vidējā raža variēja 4-6t/ha, atšķīrās kvalitāte, īpaši tilpummasa. Tilpummasa Vidzemes pusē bija laba 620 g/l un vairāk, bet atsevišķos Zemgales novados tā nepārsniedza 600 g/l. Pupām šogad, savukārt, ir bijis izcils gads gan ražas apjomā, gan kvalitātē. Līdz šim brīdim piegādātās pupas 80% gadījumu ir bijušas pārtikas grupas, un 20% - lopbarība. Raža pupām visos reģionos, atkarībā no audzēšanas tehnoloģijām un šķirnēm, svārstījās 4-6t/ha apmērā. Salīdzinot ar pērno gadu, sezonu varam vērtēt kā ļoti strauju un intensīvu, īpaši ražas novākšanas laiku. Lai gan pirms ražas vākšanas daudzi lauki bija saveldrējušies, kas raisīja jautājumus par gaidāmo ražas kvalitāti, tad rezultātā tomēr ražas kvalitāte nelika vilties. Gaidījām, ka procentuāli daudz būs lopbarības kvieši, bet tomēr ieguvām pārtikas tipa kvalitāti ar nedaudz zemāku tilpummasu.
Domājot par nākamo sezonu – turpināsim vērot ārkārtīgi lielas cenu izmaiņas tirgos ar salīdzinoši zemu likviditāti, stabilitāte vēl nav redzama, jo tirgi ir jūtīgi pret visiem ģeopolitiskajiem vēstījumiem. Labā ziņa – kviešu rezerves pasaulē ir diezgan lielas, tādēļ lielākā daļa graudu tirgus dalībnieku uzskata, ka kviešu cenas ilgtermiņā visticamāk samazināsies. Karadarbības, pandēmijas un dažādu citu ģeopolitisko apstākļu dēļ šobrīd ir ārkārtīgi svārstīgas izejvielu cenas, līdz ar to, likumsakarīgi, palielināsies arī produktu gala cena gaidāmajā sezonā. Mūsu ieteikums būtu skaitīt līdzi katrā ha ieguldītās investīcijas pret šobrīd iespējamo graudu cenu un realizācijas iespējām.
Jaunumi digitālajā vidē
Sekojot līdzi mūsdienu tendencēm, aktīvi strādājam arī pie jaunu digitālu risinājumu ieviešanas, šogad esam atklājuši gan klientu portālu mans.linasagro.lv, gan e-veikalu, kas kalpo kā papildus pārdošanas kanāls sēklu un mikroelementu tirdzniecībā. Bez šiem risinājumiem, viens no nozīmīgākajiem jauninājumiem ir digitālās lauksaimniecības pārvaldības sistēmas GEOFACE ieviešana Latvijā.
Apskati mūsu e-veikalu: šeit
Reģistrējies klientu portālā: šeit
Uzzini par GEOFACE: šeit
2023.gads
“Nākamgad svinēsim Linas Agro 20 gadu jubileju Latvijā, pa šo laiku esam ieguvuši gan stabilu pozīciju tirgū, gan lojālus klientus un sadarbības partnerus, gan profesionālu un zinošu komandu, un spējam nodrošināt augstākās kvalitātes produktus un klientu servisu. Vēlamies pateikt lielu paldies klientiem un sadarbības partneriem par atbalstu un sapratni apvienošanās procesā un uzticību gadu garumā.” (Martin Ingemann Jensen, Linas Agro Valdes priekšsēdētājs)