Vairāk piena no katra hektāra - kukurūza kvalitatīvai lopbarībai
Produktīva piena lopkopības saimniecība ir tāda, kurā galvenā uzmanība tiek pievērsta vienam no svarīgākajiem komponentiem - barības kvalitātei. Novērojams, ka aizvien nozīmīgāka barības sastāvdaļa kļūst kukurūza: atkarībā no konkrētās saimniecības iespējām un stratēģijas, kukurūzas skābbarības īpatsvars barības devā var sasniegt pat 60 %. Tāpēc lauksaimnieki cenšas atrast mūsu reģionam piemērotākās šo kultūraugu šķirnes.
“Kā zināms, pavasaris Latvijā parasti iestājas lēni - vēsus laikapstākļus pavada vēlīnas salnas. Selekcionāri piedāvā plašu šķirņu klāstu, taču ne visas šķirnes mūsu reģionā uzrāda labākos ražas, enerģijas vai sagremojamības rezultātus. Tieši tāpēc "Dotnuva Seeds" jau daudzus gadus veic šķirņu pārbaudes, lai atlasītu perspektīvākās šķirnes, kuru skābbarības vai graudu raža un kvalitātes prasības atbilst pircēju vajadzībām," stāsta "Dotnuva Seeds" izpilddirektors Sigitas Augas.
Kukurūzas audzēšanas apstākļi Baltijas valstīs uzlabojas
Pēc S. Augas teiktā, šogad pārbaudītajās agrīnajās kukurūzas šķirnēs, kuru FAO - šķirņu agrumu noteicošais rādītājs - ir no 170 līdz 190, uzkrāti 10 līdz 17 procenti vairāk sausnas. Vēlīnās šķirnes ar FAO no 200 līdz 250 - sausnas pieaugums sasniedz 5-10 procentus.
‘’Izvērtējot pārbaužu rezultātus, redzam tendenci, ka Latvijā iespējams audzēt ne tikai agrās, bet arī vēlīnā tipa kukurūzas šķirnes, kurām ir lielāks ražas potenciāls. Turklāt tās ir elastīgākas novākšanas ziņā, jo saglabā augstākus organisko vielu un šķiedrvielu sagremojamības rādītājus,» skaidro S. Augas.
Iesaka izvēlēties vēlākās šķirnes
Tiem, kas vēlas kvalitatīvu skābbarību ar augstu enerģētisko vērtību, lauksaimniecības eksperts iesaka izvēlēties SY LIBERTY un LG 31.206, ar FAO 190 - 210. Pēc viņa teiktā, šķirnēm ar šo indeksu ir raksturīga lielāka biomasa, augsta organiskās vielas sagremojamība un augsts NEL (tīrā enerģija laktācijai) daudzums uz kilogramu kukurūzas skābbarības sausnas.
‘’Saimniecībām, kurās kukurūzas skābbarība veido ne vairāk kā 40% no barības devas, vispiemērotākās ir šķirnes ar augstu sagremojamību un augstu enerģētisko vērtību. No lopbarības ar labāku sagremojamību tiek uzņemts lielāks enerģijas daudzums, kā rezultātā no 1 kilograma kukurūzas skābbarības sausnas tiek iegūts lielāks izslaukums līdz 0,4 litriem,” stāsta ‘’Dotnuva Seeds’’ produktu eksperts Roberts Visockis.
Viņaprāt, jānovērtē arī tas, ka, ja vienāda piena daudzuma sasniegšanai nepieciešams mazāks barības daudzums, tiek ietaupīta dzīvnieku vielmaiņas enerģija, kā arī samazinās izmaksas par barības piedevām un minerālvielām.
“Lauksaimniekiem ne vienmēr izdodas izaudzēt pietiekami daudz zāles lopbarības, iemesli var būt dažādi: par slapju, par sausu, par aukstu utt. Tāpēc dažkārt kukurūza barības devās var aizņemt vairāk nekā pusi no kopējās barības. Šajā gadījumā vēlams audzēt kukurūzas šķirnes ar augstu biomasu un zemāku cietes saturu, piemēram, "Dzhekpot" vai "Pumori" (FAO 210). Pērn veiktās pārbaudes liecināja, ka šo šķirņu raža no 1 hektāra sasniedza attiecīgi 51,8 tonnas un 48,4 tonnas,» skaidro R. Visockis.
Ir iespējams samazināt klimatisko apstākļu ietekmi
Jebkurš lauksaimnieks var apliecināt, ka kukurūzas un citu kultūraugu šķirnes vienā augšanas gadā var uzrādīt ļoti atšķirīgus ražas un kvalitātes rezultātus. Lai no tā izvairītos, lauksaimniecības speciālisti iesaka izvēlēties specializētas sēklas.
‘’Lai samazinātu klimatisko apstākļu un augsnes ietekmi uz ražu, šopavasar tika ieviests pilnīgs jaunums - Maximaize 230 un Maximaize 180 kukurūzas sēklas. Zem šiem nosaukumiem slēpjas trīs kukurūzas šķirnes, kas mērķtiecīgi atlasītas izmēģinājumos, vienā sējas vienībā. Elastīgāks ražas novākšanas laiks un stabilāka raža, pateicoties katras šķirnes labāka pielāgošanās audzēšanai dažādos apstākļos nodrošina labāku lopbarības kvalitāti: pēc šogad veiktajām pārbaudēm iegūti 8,6 procenti lielāka zaļās masas raža”, komentē S. Augas.
PIepriekšējā sezona bija labvēlīga arī kukurūzas graudu audzēšanai. Ne tikai ražas rezultāti, bet arī graudu mitruma rekords. Kā ienesīgākās pēc ražas un graudu mitruma novērtētas KWS EXELON (FAO 190) šķirnes.
Izvēloties graudu audzēšanai piemērotas šķirnes, ieteicams izvēlēties agrīnākas šķirnes, kurām raksturīga ātrāka mitruma izdalīšanās no graudiem, kā LG 31.206 vai SM Laima, ar FAO 190 vai nedaudz agrāku šķirni KWS DEBALTO ( FAO 170).
‘’Kukurūzas šķirņu pārbaude ir nozīmīgs solis ceļā uz precīzāku, efektīvāku saimniekošanu un produktivitātes palielināšanu lopkopības saimniecībās. Šādas pārbaudes, izvēloties kukurūzas šķirnes, ļauj lauksaimniekiem pieņemt lēmumus, pamatojoties uz pārbaužu rezultātiem. Kā arī optimizēt saimniecības darbību, audzējot kvalitatīvāku lopbarību.’’ stāsta Dotnuva Seeds izpilddirektors Sigitas Augas.
Par ’’Dotnuva Seeds’’
Pagājušā finanšu gada laikā "Dotnuva Seeds" saražoja 32 tūkst. tonnas sertificētu graudaugu, rapšu, zālāju maisījumu sēklu. Uzņēmuma sēklu rūpnīca Dotnuvā - "Dotnuva Seeds" saražoja ap 27 tūkst.tonnas sēklu. UAB "Dotnuva Seeds" ir tieši pakļauta akciju sabiedrībai "Linas Agro", kas ir lielākais "Akola grupas" pārvaldītais uzņēmums pēc ieņēmumiem un viens no lielākajiem agrobiznesa uzņēmumiem un graudu eksportētājiem Baltijas valstīs.
Attēls Nr.1.: SY Liberty
Attēls Nr.2.